Uskelan Isokylän emäkirkko

Vanhan Perttelintien varrella Uskelanjoen rannassa sijaitsi Uskelan vanha kirkko eli Uskelan Isokylän emäkirkko.
Ensimmäinen paikalla sijainnut kirkko oli todennäköisesti rakennettu jo joskus 1210-1220 luvulla ja paikalla on ollut sen jälkeen useita kirkkoja.
Joentörmällä sijainnutta kirkkoa olivat tulipalot ja maanvyörymät vaurioittaneet useasti ja kirkkoa oli korjailtu ja rakennettu uudelleen samalle paikalle useita kertoja ennen 24.12.1825 tapahtunutta maanvyörymää joka sorrutti kirkon jokeen, tämän jälkeen kirkkoa ei enää korjattu. Kirkon peruskiviä käytettiin Perttelin viljamakasiinin rakentamisessa.
Paikalla on nykyisin kellotapuli joka on rakennettu vuonna 1751 sekä hautausmaa. Uskelan vanha emäseurakunta ja Salon kappeliseurakunta yhdistyivät muodostaen Uskelan uuden emäseurakunnan.
Hautausmaan takana joen rannassa on vyörymäalue edelleen havaittavissa.
Kirkon lähellä on sijainnut vanha pappila, mutta nyt paikalla on 1800 luvulta peräisin olevaa rakenuskantaa. Pappilan ja kirkon ohitse kulkee Hiidentie, joka on vanha maantie Salosta Pertteliin ja on ollut Hämeen Härkätien kanssa tieyhteytenä Hämeestä Uskelanlaaksoon ehkä jo rautakaudella.
Sijainti: noin Vanhan Perttelintien 171 paikkeilla Salossa
Lähteet: http://fi.wikipedia.org/wiki/Uskelan_Isokyl%C3%A4n_em%C3%A4kirkko
http://www.nba.fi/rky1993/kohde1735.htm