Sosiaalinen rajoittuneisuus ja miten se haittaa esim. yritystoimintaa

Moikka taas ihana lukijani!

Tänään kirjoitan asiasta, jota et näe minusta päältä päin, mutta joka vaikuttaa ja vaikeuttaa elämäni kaikilla sen osa-alueille. Eniten ehkä juuri yrittäjyydessä.

Se on ADD, eli tutummin tarkkaavaisiishäiriö, sosiaalisten tilanteiden pelko ja paniikkihäiriö.

ADD vaikeuttaa eniten keskittymiskykyäni ja sen huomaat luultavasti helpoiten minusta. Ulkopuoliselle se näkyy mm. puheen keskeyttämisenä sekä kuulemisen vajaudella, eli näytän kuuntelevan, mutta asia ei välttämättä rekisteröidy perille asti. Itselleni keskittymisvaikeus näkyy yrittäjyydessä mm. tilauksia pakatessa, jolloin minulle sattuu virheitä jos samassa tilassa on muita ja he häiritsevät keskittymistäni esim. juttelullaan.

Keskittymisvaikeudet korostuvat stressaavissa tilanteissa ja niiden jälkeen. Useimmiten tarvitsen päivän palautumisajan esim. asioilla käymisen jälkeen tai jonkin tapaamisen jälkeen, sillä keskittyminen on mahdotonta kuormittuneena.

Sosiaaliset tilanteet ovat minulle äärimmäisen vaikeita. Tätä voi olla ulkopuolisen vaikeaa ymmärtää varsinkin kun ulkopuolelle ei sairaudesta näy mitään viitteitä.

MAINOS:


Et näe päälle, että olen ollut nukkumatta tai nukkunut huonosti. Et huomaa, että vatsani on ollut sekaisin ja kipeä jo muutaman päivän etukäteen. Et näe minusta päälle, että olen ollut kotona kireä ja äreä jo useita päiviä, ja että tavarat ovat saattaneet lennellä ja hajora. Et näe päälle, että kommunikaatio kanssasi on vaatinut minulta äärettömän paljon ponnisteluja ja, että olen väsynyt ja rasittunut useita päiviä tämän jälkeen.

Jalkavikaisen sairaus on helpompaa ymmärtää, koska kävelemisen vaikeus on silmällä havaittavissa. Sosiaalisten tilanteiden pelkoa ei taas välttämättä huomaa laisinkaan.

Sosiaalinen kanssakäyminen ihmisten kanssa on minulle niin kuormittavaa, että jätän yleensä asian hoitamatta mikäli sen hoitaminen edellyttää puhelimessa puhumista tai paikan päällä käymistä. Sosiaalinen kanssakäyminen on sen verran kuormittavaa, että yritystoimintani on kärsinyt suuresti sen takia. En voi esim. osallistua messuille, kursseille, yrittäjien verkostoitumisiin oikeastaan ollenkaan. En pysty aina kysymään tavarantoimittajalta alv-vähennystä tai tukkupuolen tunnuksia, etenkään alkuaikoina. Nyttemmin ne on hoidettu, mutta sain siihen vähän apuja 😊

Sosiaalinen rajoittuneisuus vaikuttaa myös arjessani. Viimeksi esim. Katinkullan kylpylässä jäi perheeltämme kylpyläpuoli käymättä, koska en pystynyt menemään sinne ihmispaljouteen. Alkukesällä Puolassa jäi suolakaivosreissu tekemättä ja vesipuisto käymättä samasta syystä. Onneksi perheeni on ymmästäväinen eikä kukaan koskaan syyllistä näkemättä ja kokematta jääneiden asioiden vuoksi minua 💖

Saaren Taika Teepuusaippua on nyt kliinisesti tutkittu dermatologisessa valvonnassa ja käyttötesti osoitti, että mikrobien yleinen monimuotoisuus ja runsaus pysyivät vakaina, mikä viittaa siihen, että Teepuusaippua säilyttää ihosi luonnollisen mikrobiomin.
Katso tutkimus klikkaamalla kuvaa.

Piditkö tästä blogista? Seuraa somekanaviani alta, niin pysyt ajan tasalla uusista päivityksistä! Tilaa myös blogikirjoitukset suoraan sähköpostiisi, niin saat tuoreimmat sisällöt ja vinkit kätevästi suoraan sähköpostiisi.

Tee sähköpostitilaus blogiin

Kirjoita sähköpostiosoite jolla tilaat sähköpostiisi ilmoitukset blogin uusista artikkeleista.

Liity 1 813 tilaajien joukkoon
Saaren Taika Teepuusaippua on nyt kliinisesti tutkittu dermatologisessa valvonnassa ja käyttötesti osoitti, että mikrobien yleinen monimuotoisuus ja runsaus pysyivät vakaina, mikä viittaa siihen, että Teepuusaippua säilyttää ihosi luonnollisen mikrobiomin.

Katso tutkimus klikkaamalla kuvaa.

Seuraa Somessa!

Piditkö tästä blogista? Seuraa somekanaviani alta, niin pysyt ajan tasalla uusista päivityksistä! Tilaa myös blogikirjoitukset suoraan sähköpostiisi, niin saat tuoreimmat sisällöt ja vinkit kätevästi suoraan sähköpostiisi.

Tee sähköpostitilaus blogiin

Kirjoita sähköpostiosoite jolla tilaat sähköpostiisi ilmoitukset blogin uusista artikkeleista.

Liity 1 813 tilaajien joukkoon

Saattaisit pitää myös seuraavista

Matkalla viralliseksi kosmetiikkakemistiksi

Matkalla viralliseksi kosmetiikkakemistiksi

Moikka moi ihana lukijani! Jos olet seuraillut yritykseni blogia, niin olet saattanut jo huomatakin, että olen aloittanut ihan virallisen, kansainvälisesti tunnustetun, kosmetiikakemistiksi tähtäävän ammatillisen koulutuksen.

Saaristorengastie Ahvenanmaalle – Ex tempore -reissu autolautoilla

Saariston rengastie Ahvenanmaalle, Ex tempore reissu autolautoilla

Lähdimme Kustavista hetken mielijohteesta ajamaan autolautoilla Ahvenanmaalle, ilman varauksia, tai sen suurempia suunnitelmia ja vailla kiirettä. Matka saariston rengastien kautta oli ikimustoinen, ja reissu meni heittämällä parhaimpian joukkoon ikinä, mukaan kukien meidän ulkomaanreissut! Suositukseni reitille siis!

Ihoa ärsyttävät ainesosat kosmetiikassa, näitä ihosi ei kaipaa

Yleiset ärsyttävät ainesosat ihonhoitotuotteissa ja mitä herkkäihoisen kannattaa vältellä

Herkkä iho on monelle tuttu ongelma, punoitus, kutina tai kirvely voi iskeä yllättäen uuden tuotteen käytön aloituksen jälkeen. Mutta mikä ihon todella herkistää? Tietyt ainesosat vai huonosti suunniteltu koostumus? Tässä artikkelissa käyn läpi yleisimmät ihoärsytystä aiheuttavat kosmetiikan ainesosat ja annan vinkkejä, mitä herkkäihoisen kannattaa erityisesti välttää.

Discover more from Koti saaressa lifestyle blogi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading