Ozempic viikko 1 -3kg

Ozempic viikko 1 -3kg
Olen kerännyt rohkeutta aloittaa Ozempic-hoidon painonhallintaan, ja nyt on aika jakaa ensikokemuksia! Tässä kirjoituksessa kerron, miten hoito lähti käyntiin, millaisia vaikutuksia olen huomannut ja mitä ajatuksia matkan varrella on herännyt.

Moikka taas arvoisa lukijani!

Varmaan otsikosta jo arvaatkin tämän kertaisen kirjoitukseni aiheen. No, se on Ozempic, ja nimenomaan painonhallintaan, ei diabetekseen.

Aihe herättää varmaan monenlaisia ajatuksia ja reaktioita, joten kerrotaan heti alkuun, että;

-Ei, en saa tähän Kela-korvausta, maksan hoidon itse
-Lihavuusleikkaus ei ole kohdallani vaihtoehto, enkä siksi ole mennyt sellaiseen
-Lihavuus on vakava terveysriski, joka voi johtaa moniin sairauksiin ja joten sen hallinta on tärkeää, lääkäri arvioi aina tilanteen yksilöllisesti, ja jos Ozempic on turvallinen ja tehokas ratkaisu, sen käyttö on perusteltua

Ozempic

Mutta sitten asiaan. Tässä olen keräillyt jo puolisen vuotta rohkeutta käväistä lääkärillä tämän asian tiimoilta, mutta sosiaalisten tilanteiden pelkoni vuoksi se on ollut vaikeaa. Nyt jouduin asioimaan lääkärissä ahdistuksen ja tärinän vuoksi, jolloin tämäkin asia tuli samalla kertaa hoidettua, eli Ozempic “piikki” kerran viikossa laihdutukseen.

Alkuannos on itselläni “20 naksautusta” kynästä neljän viikon ajan, joka sitten tuplataan neljäksi viikoksi ja lopulta 75 naksautusta loppuajan. Oletuksena tietenkin, että lääkkeestä on apua.

MAINOS:


Ozempic kynä

Ensi kokemukset Ozempicista

Ensifiiliksiä Ozempicista. Alussa en osannut käyttää kynää, sillä en saanut ihan selkeitä ohjeita apteekista ja yksi annos meni siksi hukkaan, mutta toinen yritys jo onnistui ja pistin ainetta reiteeni.

Mitään ihmeellisiä tuntemuksia siitä ei tullut. Reisi oli hetken aikaa vähän viileämpi pistoskohdan ympäriltä, mutta se meni nopeasti ohi. Hetken kuluttua reidessä tuntui vähän aikaan sellaista paineen tuntua, jota voisi kuvailla myös hyvin lieväksi kivun tunteeksi. Verta ei tullut, eikä mustelmaa tai muutakaan.

Ozempicin haittavaikutuksista on kerrottu muun muassa pahoinvointia ja päänsärkyä. Mitään sellaista en kokenut. Ainoa mitä huomasin samana päivänä ja muutamana seuraavana, että pääni sisässä vellonut “ruokamelu” oli loppunut. Ajatukseni ei ollut ruuassa, ei ollenkaan. Itseasiassa välillä söin siksi, että kuulin vatsani kurnivan, vaikkei ollut nälkä, ja välillä söin siksi, että tiedostin, että edellisestä ruokailusta on kulunut sen verran aikaa, että nyt olisi viisasta ottaa vähän jotakin syötävää.

Tätä ihanaa rauhaa päänsisässä kesti noin 4-5 päivää, mutta loppua kohti huomasin, että lääkkeen teho ei ehkä ole enää riittävän vahva, sillä ruuan ajattelu ja “korvienvälinälkä” alkoi taas olla hallitsevampaa mielessäni. En kuitenkaan syönyt kamalasti mitään epäterveellistä tai hirveitä ähkyjä, joista aiemmin olen vasta tuntenut olevani kylläinen.

Onkin ollut ihanan vapauttavaa syödä vain vähän ja olla vapautunut siitä pakonomaisesta “ähkyhalusta”, joka minua on aikaisemmin vaivannut. Nyt alitajuntani ymmärtää, että olen ravittu, vaikka vatsani ei olekaan ruuasta pinkeänä. Myöskään nälkä ja ruuan himo ei valtaa ajatuksiani, eikä päässäni ole ruuan aiheuttamaa aivosumua.

MAINOS:


Painoni tippunut tämän ekan viikon aikana tasan 3 kiloa. Olen tosin ollut myös koronan kourissa, jo kolmannessa kohdallani, ja todella voimattomana ja vuoteen omana. Luultavasti myös se on vaikuttanut painooni.

Pistän Ozempicia kerran viikossa ja päiväksi sattui valikoitumaan tiistai. Päätin, että punnitsen itseni myös aina sinä päivänä, kun pistän, jotta ajankohta pysyisi jokseenkin samana.

Videolla näet miten eka pistos sujui!

Saatan ehkä myöhemmin laittaa myös kuvia tästä projektista, mutta haluan ensin varmistua, että lääkkeestä on apua minulle. Mikäli lääke auttaa, niin se on yleensä loppuelämän ajaksi, sillä mitä olen lukenut, niin jos lääkkeen lopettaa, niin kilot tulevat äkkiä takaisin.

Mutta tällaisia uutisia tällä kertaa, palataan tämän asian tiimoilta taas ensi viikolla ja toivotaan, että piikistä on ollut apua painonhallinnassa, eikä kilojen karistuminen ole ollut ainoastaan koronan ansiosta!

Saaren Taika Teepuusaippua on nyt kliinisesti tutkittu dermatologisessa valvonnassa ja käyttötesti osoitti, että mikrobien yleinen monimuotoisuus ja runsaus pysyivät vakaina, mikä viittaa siihen, että Teepuusaippua säilyttää ihosi luonnollisen mikrobiomin.
Katso tutkimus klikkaamalla kuvaa.

Piditkö tästä blogista? Seuraa somekanaviani alta, niin pysyt ajan tasalla uusista päivityksistä! Tilaa myös blogikirjoitukset suoraan sähköpostiisi, niin saat tuoreimmat sisällöt ja vinkit kätevästi suoraan sähköpostiisi.

Tee sähköpostitilaus blogiin

Kirjoita sähköpostiosoite jolla tilaat sähköpostiisi ilmoitukset blogin uusista artikkeleista.

Liity 1 811 tilaajien joukkoon
Saaren Taika Teepuusaippua on nyt kliinisesti tutkittu dermatologisessa valvonnassa ja käyttötesti osoitti, että mikrobien yleinen monimuotoisuus ja runsaus pysyivät vakaina, mikä viittaa siihen, että Teepuusaippua säilyttää ihosi luonnollisen mikrobiomin.

Katso tutkimus klikkaamalla kuvaa.

Seuraa Somessa!

Piditkö tästä blogista? Seuraa somekanaviani alta, niin pysyt ajan tasalla uusista päivityksistä! Tilaa myös blogikirjoitukset suoraan sähköpostiisi, niin saat tuoreimmat sisällöt ja vinkit kätevästi suoraan sähköpostiisi.

Tee sähköpostitilaus blogiin

Kirjoita sähköpostiosoite jolla tilaat sähköpostiisi ilmoitukset blogin uusista artikkeleista.

Liity 1 811 tilaajien joukkoon

Saattaisit pitää myös seuraavista

Saaristorengastie Ahvenanmaalle – Ex tempore -reissu autolautoilla

Saariston rengastie Ahvenanmaalle, Ex tempore reissu autolautoilla

Lähdimme Kustavista hetken mielijohteesta ajamaan autolautoilla Ahvenanmaalle, ilman varauksia, tai sen suurempia suunnitelmia ja vailla kiirettä. Matka saariston rengastien kautta oli ikimustoinen, ja reissu meni heittämällä parhaimpian joukkoon ikinä, mukaan kukien meidän ulkomaanreissut! Suositukseni reitille siis!

Ihoa ärsyttävät ainesosat kosmetiikassa, näitä ihosi ei kaipaa

Yleiset ärsyttävät ainesosat ihonhoitotuotteissa ja mitä herkkäihoisen kannattaa vältellä

Herkkä iho on monelle tuttu ongelma, punoitus, kutina tai kirvely voi iskeä yllättäen uuden tuotteen käytön aloituksen jälkeen. Mutta mikä ihon todella herkistää? Tietyt ainesosat vai huonosti suunniteltu koostumus? Tässä artikkelissa käyn läpi yleisimmät ihoärsytystä aiheuttavat kosmetiikan ainesosat ja annan vinkkejä, mitä herkkäihoisen kannattaa erityisesti välttää.

Aurinkofilttereiden turvallisuus ja yleistä tietoa kosmetiikan ainesosien turvallisuudesta ja niiden analysoinnista

Aurinkofilttereiden turvallisuus ja yleistä tietoa kosmetiikan ainesosien turvallisuudesta ja niiden analysoinnista

Aurinkovoiteet herättävät keskustelua vuodesta toiseen, mutta mistä oikein kannattaa olla huolissaan? Tässä artikkelissa pureudumme tieteellisiin faktoihin UV-filttereiden turvallisuudesta ja ympäristövaikutuksista. Tarkastelemme viranomaisten, kuten EU:n SCCS:n, CosIng-tietokannan ja CIR:n näkemyksiä suosituista aurinkosuojafilttereistä, ja tuomme esiin, miksi osa netin huolista perustuu väärintulkintoihin. Artikkeli tarjoaa myös työkaluja kosmetiikan ainesosien vastuulliseen arviointiin ja vastaa kysymykseen: onko vaarallisempaa olla ilman aurinkosuojaa?

Discover more from Koti saaressa lifestyle blogi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading