SSL salaus sivuillesi

Piakkoin tulee voimaan uudet tuulet Googlella ja muilla hakukoneilla.

Sen lisäksi, että hakukoneet alkavat suosimaan mobiililaitteilla toimivaa sisältöä, se myös indexoi mieluummin suojatut https-sivut kuin suojaamattomat http-sivut.

Zonerin webhotelleissa tämän SSL salauksen saa maksutta ja se kuuluukin automaattisesti heidän webhotelleihinsa, sinun tarvitsee vaan aktivoida se käyttöön näillä ohjeilla (ohjesivulta aukenee linkki toiseen ohjeeseen, siellä kohdassa 4. kysytään halutaanko SSL-salattu yhteys ohjata omaan private_html kansioon vai ohjataanko se public_html kansioon, valitse public kansio)

MAINOS: Klikkaa kuvaa ja siirry sivustolle

MAINOS PÄÄTTYY

Tämän jälkeen sinun tarvitsee vielä asentaa WordPressissä SSL lisäosa joka automatisoi lopun.

Voit ladata lisäosan suoraan WordPressin lisäosista ja ottaa sen käyttöön sieltä.

Aktivoi lisäosa ja olet valmis 🙂

Voit vielä navigoida sivujesi osoitteeseen kirjoittamalla https:www.osoite.fi ja tarkistaa, että SSL suojaus varmasti toimii 🙂

MAINOS: Klikkaa kuvaa ja siirry sivustolle

MAINOS PÄÄTTYY

Muistathan pitää myös kotisivujesi muut päivitykset ajantasalla, myös sivujen turvallisuus, eli päivitysten ajantasalla olo rankkaa sivut paremmin Googlessa.

Jos tarvitset apua SSL salauksen aktivoinnissa tai päivitysten tekemisessä, ota yhteyttä grafiaitta@gmail.com

 

MAINOS: Klikkaa kuvaa ja siirry sivustolle

MAINOS PÄÄTTYY