Pieni pako arjesta Haikon kartanoon, osa 1, ennen matkaa

Moikka taas ihana lukijani!

Sain eilen iltapäivällä päähäni, että nyt tarvitaan pieni irtiotto arjesta! Olimme mieheni kanssa kumpikin todella väsyneitä ja tiuskimme toisillemme. Mikään ei oikein sujunut, mulla meni hoitoaineen raaka-aineet saippuan sekaan ja miehellä ei sujunut tilausten pakkaaminen. Olemme kumpikin olleet todella ylirasittuneita koko tämän joulusesonkiin valmistautumisen, muuton, remontin ja kipukohtausten keskellä, eikä meistä kummastakaan ole täysipainoisesti hyötyä mihinkään hommaan kun stressitasot hipoo huipussaan!

Itse olen kärsinyt vatsakramppien lisäksi päänsäryistä ja arvelen verenpaineen olevan niihin syynä. Sen lisäksi olen alkanut heräämään neljän aikaan joka aamu 🙁 Tähän kohtaan on hyvä ottaa pieni erätauko ennen kuin tilanne pahenee entisestään.

MAINOS


Niinpä siinä kaiken tiuskimisen, stressin ja pahan mielen keskellä aloin selaamaan kylpylähotelleja missä olisi kivan näköinen huone ja monessa olikin, mutta toisissa ei ollut tälle viikonlopulle enää vapaana ja joissakin oli allasosasto niin surkea, etten tohtinut sellaista varata. Yksi jossa oli hyvä allasosasto, ihana huome ja kauniit maisemat oli Haikon kartano. Olen kuullut siitä paljon, mutten ole oikeastaan edes tiennyt missä se on.

Nyt sekin selvisi, että kartano sijaitsee Porvoon rannikolla, aivan Emäsalon vieressä, jossa on paljon valokuvattavaa mm. se kuuluisa rantaan ajautunut laivanhylky! Tässä reissussa tuleekin kolme kärpästä yhdellä iskulla, kun päästään roadtripille Porvooseen, nähdään Emäsalo ja saadaan varmasti paljon kivoja valokuvia, päästään rentoutumaan historiallisella kartanotyylillä sisustettuun huoneeseen ja vielä lillumaan kylpyläänkin <3

Tämä tulee todellakin tarpeeseen! Ette uskokaan miten kireä aikataulu täällä on ollut koko syksyn ja miten väsyneitä me ollaan kumpikin oltu 🙁 Kotona kun töistä ei pääse eroon vaikkei niitä tekisikään, mielessä ne on kuitenkin jatkuvasti ja mulla jopa unissa, sillä joka kerta kun herään neljältä, on mulla joku uusi idea mielessä, kuten tänä aamuyöllä huulivoide ja vartalovoide 😀

Muutaman tunnin kuluttua heräämisestäni tehtiin sitten vihdoin lähtöä, kun tajusin, että mun ainoat ehjät farkut on toisessa paikassa pyykkikorissa! Mä en myöskään ollut ehtinyt hankkia uutta syystakkia keväällä hajonneen n. 10v palvelleen takkini tilalle. Ei muuta kun risat farkut päälle ja pelkästään paitasillaan liikkeelle! Tällainen joka ei oikeasti koskaan käy missään ei todellakaan tarvitse useita eri vaatekertoja ja niinpä nyt ei oikeasti ollut mitään päälle pantavaa.

Vaatekauppa on yksi vaihtoehto mutta jokainen runsaasti ylipainoinen tietää sen itkun ja stressin mikä tulee kolmannen vaatekaupan liian pieniä xxl-vaatteita epätoivoisesti päälle kiskoessa. Itku on siis silmässä jo pelkästä ajatuksesta eikä me olla päästy vielä edes kotipihasta!

Salon Kapp Ahl oli kohteemme siis ja yllätykseksi sieltä löytyikin pienellä vaivalla kaikki mulle ja miehellekin uudet farkut ja takki 💖 Sovituspalvelu toimi loistavasti ja yllätykseksi siellä oli vielä joku tunnin voimassa ollut ale -30% kaikesta kassalla 😁

MAINOS


Meidän perheessä ei vaatteita ostella huvikseen tai siksi, että muoti vaihtuu. Ne mitä ostetaan, ostetaan tarpeeseen ja käytetään loppuun, eikä kaapeistamme löydy kymmeniä farkkuja ja paitoja. Se on ekologista, mutta myös rahasta usein kiinni.

Ei muuta kun Salon Drive-in Heseen veskiin vaihtamaan ehjät vaatteet päälle 😎

Nyt on hyvä aloittaa roadtrip kohti Porvoota.

Kirjoittelen ihan oman postauksen sieltä sitten 💖

Kiitos, että luit, käy sillä välin tsekkaamassa Saaren Taika jälleenmyyjät, ainakin osalla oli viikonlopulle jotakin tarjouksiakin 😊

Saaren Taikaa myyvät ihanat pienet liikkeet ja yrittäjät, joilta saat asiantuntemusta tuotteille sekä henkilökohtaista palvelua, löydät heidät tästä linkistä: www.saarentaika.com/jalleenmyyjat

Verkkokaupat on merkattu sinisellä, voit ostaa koko Suomen alueelta!

MAINOS


Piditkö tästä blogista? Seuraa somekanaviani alta, niin pysyt ajan tasalla uusista päivityksistä! Tilaa myös blogikirjoitukset suoraan sähköpostiisi, niin saat tuoreimmat sisällöt ja vinkit kätevästi suoraan sähköpostiisi.

Tee sähköpostitilaus blogiin

Kirjoita sähköpostiosoite jolla tilaat sähköpostiisi ilmoitukset blogin uusista artikkeleista.

Liity 500 tilaajien joukkoon

Seuraa Somessa!

Piditkö tästä blogista? Seuraa somekanaviani alta, niin pysyt ajan tasalla uusista päivityksistä! Tilaa myös blogikirjoitukset suoraan sähköpostiisi, niin saat tuoreimmat sisällöt ja vinkit kätevästi suoraan sähköpostiisi.

Tee sähköpostitilaus blogiin

Kirjoita sähköpostiosoite jolla tilaat sähköpostiisi ilmoitukset blogin uusista artikkeleista.

Liity 500 tilaajien joukkoon

Saattaisit pitää myös seuraavista

Uuden vuoden kuulumisia uudesta kodista remontin ja muuton keskellä

Uuden vuoden kuulumisia uudesta kodista remontin ja muuton keskellä

Uusi vuosi alkoi uuden kodin, muuttolaatikoiden ja pintaremontin keskellä juuri silloin, kun Hannes-myrsky päätti näyttää voimansa ja häiritä muuttoa mahdollisimman paljon.

Joulun ajan muuttorumba – kun 3h + k vaihtui 7h + k

Joulun ajan muuttorumba, kun 3h+keittiö vaihtui 7h+keittiöön

Joulun ajan muuttorumba ei ollut suunnitelmissa, mutta niin vain kävi, että 3h + k vaihtui 7h + k. Tässä kirjoituksessa kerron meidän extempore-muutosta saaristossa, remonttisuunnitelmista, joulukiireistä ja siitä, miltä muutto tuntuu, kun oma jaksaminen on hieman koetuksella.

Edellisen kirjoituksen herättämä keskustelu pysäytti. Tässä jatkotekstissä kirjoitan empatiasta, kiusaamisen pitkäkestoisista vaikutuksista ja siitä, mikä auttaa jatkamaan kaiken jälkeen.

Mitä jäi jäljelle julkisen lynkkauksen jälkeen

Edellisen kirjoituksen herättämä keskustelu pysäytti. Tässä jatkotekstissä kirjoitan empatiasta, kiusaamisen pitkäkestoisista vaikutuksista ja siitä, mikä auttaa jatkamaan kaiken jälkeen.

onko meistä kukaan niin virheetön, etteikö voisi joskus itsekin joutua tilanteeseen, jossa julkinen lynkkaus lähtee hallitsemattomasti leviämään

Mitä julkinen lynkkaus tekee ihmiselle ja yhteisölle?

Mitä julkinen lynkkaus ja somekohut voivat aiheuttaa ihmiselle ja työkyvylle? Henkilökohtainen kirjoitus empatiasta, vastuusta ja kuormituksen pitkäaikaisista seurauksista.

Discover more from Koti saaressa lifestyle blogi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading