Syksy tekee tuloaan ja voin iltaisin kuulla muuttomatkalle lähtevien kurkien kiljuntaa muutaman kilometrin päässä olevilta pelloilta mökkikalliollemme saakka, sekä nähdä taas korvameduusoja sukellellessa rantamme lähistöllä. Syyskuu värjää auringonlaskut upeiksi väri-iloitteluiksi ja jokainen ilta tuo uudet kauniit sävyt suoraan eteemme.
Tämä syksy on ollut tavallista lämpimämpi ja tavallista erikoisempi siitä tulee myös yritykseni näkökulmasta. Jatka lukemista, niin kerron mitä erityistä tässä syksyssä tulee olemaan ihonhoidon saralla!
Uuden ihonhoitosarjan synty
Tämän syksyn ja alkutalven aikana julkaisemme Saaren Taialle uuden ihonhoitosarjan. Tämä sarja pohjautuu ruusuihin, mutta voide sisältää myös monia muita todella upeita ja tehokkaita luonnon raaka-aineita, erityisesti herkästi reagoivalle ja aikuiselle iholle. Siksi uskon, että tästä tuotteesta tulee todellinen menestys!
Olen kehittänyt näitä tuotteita jo jonkin aikaa, ja voitkin lukea tarkemmin niiden kehittämisestä Saaren Taian blogista, jonne lisään linkit tämän artikkelin loppuun.
Ruusunmarja kasvovoiteen idea on tarjota ensisijaisesti herkälle iholle sopivaa ihonhoitoa, jossa on ihon punoitusta ja ärsytystä rauhoittavia-, kosteuttavia- ja suojaavia ominaisuuksia, kera taivaallisen ruusun tuoksun, ilman keinotekoisia hajusteita.
Ruusuvesi on sopiva myös nuorelle iholle, sillä siihen en halunnut lisätä mitään anti-age vaikutteisia ainesosia. Halusin kehittää kasvoveden, jota voi käyttää kaiken ikäisille ihoille ja, jota voi esimerkiksi käyttää helteisinä päivinä pelkästään kasvojen freesaamiseen, ilman pelkoa, että tulee yliannostelleeksi kasvoilleen aktiiviaineita. Äitini käyttääkin tätä ruusuvettä kasvoilleen kesällä ihan vaan vilvoittuakseen ja on rakastanut sitä!
Ruusuveden tuotekehitys
Voisi varmaan kuvitella, että ruusuvesi, joka ei sisällä aktiiviaineita, olisi helppoa kehittää. Vain ruusuvesi ja säilöntäaine, eikö niin? Tavallaan se onkin totta, mutta ei sitten kuitenkaan. Ruusuvesiä, kun on niin monenlaisia ja monen tuoksuisia.
Kesti itseasiassa melko pitkään, ennen kuin löysin juuri oikean tuoksuisen ruusuveden, josta sitten kehitin oman ruusuvetemme. Moni ruusuvesi tuoksui metalliselle ja liian “ohuelle”, kun halusin omaan ruusuveteemme täyteläisen ja makeahkon tuoksun.
Onneksi lopulta löysin juuri täydellisen ruusuveden ja tätä samaa ruusuvettä käytin sitten myös omassa Ruusunmarja kasvovoiteessanikin ja siksi sen tuoksu on suorastaan taivaallinen!
Ruusuvetemme on virkistävä, rauhoittava, se sopii niin puhdistuksen viimeistelyyn, kuin kosteuttamiseenkin ja kaiken ikäisille ihoille!
Tiesitkö?
Monet sertifioidussa luonnonkosmetiikassa sallituista säilöntäaineista ovat vain luontaisesti johdettuja, eli ne valmistetaan luonnollisista raaka-aineista kemiallisten prosessien avulla, kuten esimerkiksi glyceryl caprylate.
Toiset säilyvyyttä edistävät aineet taas, kuten bentsoehappo ja sorbiinihappo, voivat olla saatavilla luonnosta, mutta niistä käytetään usein synteettisesti aikaansaatuja kaksoiskappaleita, "nature-identical" eli ne jäljittelevät luonnossa esiintyviä aineita, mutta ne valmistetaan synteettisesti. Tämä tarkoittaa, että vaikka aineet ovat molekyylitasolla samoja kuin luonnossa esiintyvät aineet, ne tuotetaan synteettisesti laboratoriossa.
Myös fenoksietanoli on hyvä esimerkki tästä – se on synteettinen aine, joka jäljittelee luonnossa esiintyvää yhdistettä, mutta se valmistetaan kemiallisesti.
Näin ollen monet, myös luonnonkosmetiikassa käytettävät säilöntäaineet, vaikka ovat hyväksyttyjä sertifioidussa luonnonkosmetiikassa, eivät ole suoraan luonnosta peräisin, vaan ne syntetisoidaan laboratoriossa. Tämä tarkoittaa, että harva luonnonkosmetiikassa käytetty säilöntäaine on oikeasti 100 % luonnollinen.
Ruusunmarja kasvovoiteen kehitys
Koska oma ihoni on todella haastava; kuiva, atooppinen, silti päivän mittaan rasvoittuva, hormonifinninen ja ruusufinninen, helposti synteettisiin aineisiin reagoiva, pian 50v. iho, jouduin käyttämään valtavasti aikaa ja hiomaan reseptiäni grammojen sadasosien tarkkuudella sen ainesosien suhteen.
Tuotekehitys ei ole kauhean nopeaa, jos haluaa oikeasti nähdä tuotteensa mahdolliset tulokset ihollaan. Tuotetta nimittäin tulee silloin käyttää yhtäjaksoisesti vähintään kuukauden verran, ilman mitään muita tuotteita, muutoin käyttökokemus on lähinnä pintapuolinen ja perustuu vain kokemukseen tuotteen koostumuksen tunnusta iholla ja tuotteen tuoksusta. Ihon pintakerroksen muutokset, kun näkyvät vasta ihon uudistumiskierron myötä, yleensä aikaisintaan 4 viikon kuluttua.
Kun vielä ottaa huomioon, että tämän voiteen kehittämisen aikana olen työni puolesta joutunut testaamaan monia muitakin tuotteita, enkä ole voinut keskittyä ainoastaan tämän yhden voiteen testaamiseen, on kehittämistyö sen vuoksi vienyt todella pitkään.
Olen muokannut alkuperäistä reseptiäni useita kertoja, jotta saisin voiteeseeni punoitusta ja aknea rauhoittavia ominaisuuksia, samaan aikaan, kun halusin siinä olevan pitkään kestävää kosteutusta ja ihoa suojaavia ominaisuuksia, ilman paksua rasvaista kerrosta kasvoilla ja ilman ihohuokosia tunnetusti tukkivia ainesosia.
Lopulta sain kehitettyä todellisen ihonhoidon moniottelijan, joka on samaan aikaan todella kosteuttava, sillä atooppinen ja pintakuiva ihoni janoaa kosteutusta kesät talvet, mutta sopii myös päivän mittaan rasvoittuvalle iholleni jättämättä paksua rasvaista pintaa.
Se sisältää ruusufinni näppyäni rauhoittavia ainesosia, kuin myös ainesosia, joilla on aknea estäviä ominaisuuksia, joten näpyistä kärsivänä minun ei tarvitse olla huolissani siitä, että voide aiheuttaisi minulle lisää näppyjä. Näiden ominaisuuksiensa lisäksi voide sisältää vain raaka-aineita, jotka sopivat atooppiselle ja erittäin reaktiiviselle iholleni ärsyttämättä sitä, sekä ainesosia, joilla on ihon vanhenemista hidastavia ja ryppyihin tehoavia ominaisuuksia.
Tämä voide tulee olemaan erittäin rakastettu jokaisen aikuisen ihon omaavan ihonhoitorutiinissa, etenkin jos kärsii ajoittain hormoninäpyistä tai ruusufinnistä, tai on kuiva, atooppinen iho, kuten itselläni!
Missä uusi tuotesarjamme valmistetaan?
Yksi syy, miksi meidän ei alun perin pitänyt lainkaan tuoda näitä tuotteita kuluttajien saataville, oli se, että meillä Perniön kosmetiikkatehtaalla kaikki valmistus tapahtuu käsityönä. Sinne ei ole ollut mahdollista rakennuttaa sellaisia tuotantolinjoja, joissa vettä sisältävien tuotteiden valmistus olisi koneellisesti mahdollista.
Kun kaikkien tällaisten vettä sisältävien tuotteiden lämmittäminen oikeaan lämpötilaan emulgointia varten, jäähdyttäminen taas seuraavaan oikeaan lämpötilaan lämpöherkkien ainesosien lisäämista varten, ja muu tarvittava toiminta tapahtuu käsityönä, vie se hirvittävän kauan aikaa, eikä kerralla saada valmistettua kuin parikymmentä voidetta. Tämä tarkoittaa, että yhdelle tuotteelle tulee todella korkea hinta.
Kehitinkin nämä tuotteet todella alunperin vain omaan ja perheeni käyttöön, mutta esiteltyäni näitä muutamaan kertaan uutiskirjeissämme, saimme valtavan ryöpyn kysymyksiä, että milloin näitä saa ostaa, joten sopivan tehtaan etsiminen tuli ajankohtaiseksi.
Suomen kosmetiikan valmistuksen piirit ovat todella pienet, ja sopivan valmistajan löytäminen tiukkoihin hygieniavaatimuksiimme ei ole ollut helppoa. Valitettavasti monilla toimijoilla ei aina ole resursseja tai tietoa noudattaa Hyvää Tuotantotapaa (GMP), mikä näkyy esimerkiksi sosiaalisessa mediassa ja videoilla, joissa hygieniakäytännöt eivät aina täytä vaadittuja standardeja.
Meille on tärkeää, että voimme luottaa valmistajaan paitsi hygieniassa, myös reseptiemme suojaamisessa. Aiemmat kokemuksemme tuotteidemme ja reseptiemme kopioinnista ovat tehneet meille erityisen tärkeäksi valmistuttaa tuotteemme tehtaalla, joka ei samanaikaisesti valmista tuotteita myös suurimmille kilpailijoillemme. Näin voimme varmistua reseptiemme yksityisyyden säilymisestä.
Onneksemme olemme löytäneet nyt vaatimuksemme täyttävän valmistajan Suomesta ja uutta luonnollista ihonhoitosarjaamme suunnitellaan lanseerattavaksi jo kovaa vauhtia. Tähän sinäkin voit osallistua, sillä meillä on “keksi sarjalle nimi” -arvonta menossa parhaillaan Saaren Taian Facebookissa ja Instagramissa, joihin ehtii vielä osallistua 15.9. asti.
Keksi nimi -arvonta Facebookissa
Keksi nimi -arvonta Instagramissa