Ja niin minä putsasin jälleen itse ovenkahvat, valopainikkeet, pöydät, tasot, jääkaapin oven ja aivan kaiken minne ihminen nyt voi kädellään koskettaa eläessään ja asuessaan jossakin jonkin aikaa. Ja kuten videoni alta osoittaa, oli täälläkin siivooja laiskotellut mm. jääkaapin oven sivun pyyhinnässä!
Onneksi Saaren Taika Siivoussaippua on ensinnäkin myrkytön, se ei tuoksu kassissakaan, eikä ärsytä esim kanssamatkustajia, jos sen pakkaa vaikkapa lennolle käsimatkatavaroihin. Ja koska se ei ole nestemäinen, ei ole vaaraa, että siitä vuotaisi laukkuun tai vaikkapa takin taskuun yhtikäs mitään. Lisäksi on se on niin riittoisa, että vaikka olen täällä lähes joka paikan sillä ehtinyt jo pesemään kahdesti (matkamme on venähtänyt), niin siivoussaippuasta on tuskin kulunut kulmatkaan pyöreiksi! Ja huom. lomakodissamme on 3 makuuhuonetta ja keittiö-olkkari, eli ei mikään pikkuinen huone 😀
Saaren Taika siivoussaippua on myös paras matkakaveri siksi, että se on ekologinen, luonnollinen ja biohajoava. En nimittäin tiedä minne täällä Kanarialla menee jätevedet, sillä muistan lukeneeni jostakin, että saaria olisi arvosteltu siitä, että jätevedenuhdistamoja ei käytettäisi.
Ja onhan se kotimaassakin tutkitusti niin, että vaikka vesi meneekin jätevedenpuhdistamon kautta, niin lopulta se päätyy takaisin mereen ja mm. kaloissa on havaittu lääkejäämien aiheuttamia hormonimuunnoksia, joten mieti mitä ne myrkylliset ja voimakkaat kaupan pesuaineen kemikaalit tekevät eliöille!