Miksi Airbnb on parempi kuin hotelli?

Heippa ihana lukijani!

Täällä sitä odotellaan jo valmistautumista lähtöön Madeiran saarille. Käytiin mieheni kanssa klo 18 paikkeilla päikkäreille ja itse heräsin klo 20 aikaan. Miehelläni soi kello 23.30, jonka jälkeen aloitetaan pakkaaminen. Kahden paikkeilla lähdetään ajelemaan kohti lentoparkkia.

Sain upgradettua paikkamme ykkösluokaan viimehetken huutokaupassa varsin edullisesti, joten poistuu yksi suuri stressin aihe paikalta nousemista yms. näiden vatsaompeleiden ynnä muiden kipujen kanssa (olin tovi sitten suurehkossa vatsan alueen leikkauksessa, jonka jäljiltä vatsan peitteissä 50 metallista kiinnitysnipsukkaat plus tähystysreijät ja niiden ompeleet). Leikkauksen pitkä toipuminen saikin meidät melkein perumaan matkamme, mutta vailla peruutusturvaa olisimme menettäneet rahamme. Matka oli siis varattu jo vuosi sitten, kun taas leikkauspäätös ja sen ajankohta ilmeni n. 1kk ennen leikkausta 🙁

MAINOS



Mietin tässä yksin keittiön pöydän ääressä istuskellessani ja kahvia siemaillessa sellasia lomailijoita, jotka majoittuvat hotellikomplekseihin ja lomakyliin. Itselleni nämä turistikylät olivat tuntematon käsite ja suuri järkytyksen aihe, kun moisia ensimmäistä kertaa näin Kanarialla!

Olen varsin noviisi matkustaja. Pienituloisen perheen lapsena meillä ei koskaan käyty ulkomailla ja elämäni ensimmäiseen ulkomaanmatkaan sain säästettyä niin, että pääsimme tyttäreni kanssa 4.ksi päiväksi halpaan hotelliin Prahaan keväällä halvimpien matkojen aikaan vuonna 2014 😀

En usko, että itse kykenisin ”lomailemaan” turistikylissä. Kylpyläyönkin jälkeinen hotelliaamiainen on varsin stressaava, saati sitten joku viikon loma jossain lomakylässä/hotellissa, jolloin olisi luultavasti pakko tervehtiä tutuiksi käyneitä naamoja, tai jopa rupatella heidän kanssaan!


Airbnb:t on varsin kivoja tällaselle sosiaalisesti rajoittuneelle, sillä ainoa stresaava hetki niissä on, kun omistaja tulee päästämään sisään ja antaa ohjeet. Lopun ajan saa olla ihan rauhassa eikä tarvitse kohdata yhtään ihmistä 😀

Kuvissa meidän AIRBNB kämppä Sintran historiallisessa keskustassa meidän ensimmäiseltä Portugalin reissulta <3

Airbnb kämpissä on useimmiten myös pesukone, jolloin matkatavaraa tulee pakattua mukaan huomattavasti vähemmän!

MAINOS


Toisella kerralla Portugalissa yövyimme rauhallisessa Estorilissa eräässä kattohuoneistossa, jonka ehdottomasti paras piirre oli asuntoakin suurempi yksityinen parveke merinäköalalla! Näköalat olivat niin upeat, että itse huoneistosta unohtui ottaa kuvat lähes kokonaan 😀

Meidän Airbnb Prahassa, vanhan kaupungin kupeessa:

Kanarialla asuimme Gran Canarialla pienessä hotellissa, jossa ei ollut aamiasta, mutta varsin tilava kaksio ylimmässä kerroksessa.

Fuerteventuralla asuimme Airbnb:ssä:

Krakovassa taas Airbnb:ssä:

Tuo silta näkyi muuten ikkunasta. Tosin kuvassa se on varmaan vähintään 50 v sitten!

Itse tykkään mieluummin Airbnb:istä ensinnäkin siksi, että ne ovat tilavampia kuin hotellit (ellei ole varaa ottaa kalleinta sviittiä) ja Airbnb:ssä ei ole respaa tai muuta porukkaa, jota pitää tervehtiä ja jotka seuraavat joka askeltasi lipuessasi ulos aulasta. Airbnb:ssä ei myöskään ole yhteisaamiaista, jossa on kaksi hyvää puolta: ei ihmisiä, eikä tule ahnehdittua aamupalaa enempää kuin olisi tarvis 🙂

Kiitos, että luit 🙂

MAINOS


Piditkö tästä blogista? Seuraa somekanaviani alta, niin pysyt ajan tasalla uusista päivityksistä! Tilaa myös blogikirjoitukset suoraan sähköpostiisi, niin saat tuoreimmat sisällöt ja vinkit kätevästi suoraan sähköpostiisi.

Tee sähköpostitilaus blogiin

Kirjoita sähköpostiosoite jolla tilaat sähköpostiisi ilmoitukset blogin uusista artikkeleista.

Liity 501 tilaajien joukkoon

Seuraa Somessa!

Piditkö tästä blogista? Seuraa somekanaviani alta, niin pysyt ajan tasalla uusista päivityksistä! Tilaa myös blogikirjoitukset suoraan sähköpostiisi, niin saat tuoreimmat sisällöt ja vinkit kätevästi suoraan sähköpostiisi.

Tee sähköpostitilaus blogiin

Kirjoita sähköpostiosoite jolla tilaat sähköpostiisi ilmoitukset blogin uusista artikkeleista.

Liity 501 tilaajien joukkoon

Saattaisit pitää myös seuraavista

Ihon suojamuurin ratkaiseva merkitys kosteutuksessa

Miksi hyaluronihappo kuivattaa ihoa?

Hyaluronihappoa pidetään yhtenä tehokkaimmista kosteuttavista ainesosista kosmetiikassa, mutta silti moni kokee sen kuivattavan ihoa. Erityisesti suomalaisessa, kuivassa ilmastossa hyaluronihappo ei aina toimi niin kuin odotetaan. Tässä artikkelissa avaan, miksi näin käy, miten ihon oma suojakerros liittyy asiaan ja milloin hyaluronihappo todella kosteuttaa ihoa.

Miksei kukaan ymmärrä sosiaalisten tilanteiden pelkoani?

Viime aikoina olen jälleen kamppaillut vaikeuksien kanssa enemmän kuin soisi. Pinnalle nouseva trauma erään myrskyn jäljiltä on ollut läsnä enemmän kuin poissa. Joka päiväinen, iltainen

Ruusufinniseerumin kehitys ja mitä oma tuotekehitys oikeasti tarkoittaa

Ruusufinniseerumin kehitys ja mitä oma tuotekehitys oikeasti tarkoittaa?

Ruusufinni on monimuotoinen ja usein haastava iho-ongelma, jonka hoito vaatii ymmärrystä ihon biologiasta, herkkyydestä ja yksilöllisistä reaktioista. Tässä artikkelissa kerron, kuinka ruusufinniseerumimme on kehitetty alusta alkaen moniongelmaisen ihon tarpeet huomioiden, ja mitä oma tuotekehitys kosmetiikassa käytännössä tarkoittaa verrattuna white label-, private label- ja custom formulation -malleihin.

Uuden vuoden kuulumisia uudesta kodista remontin ja muuton keskellä

Uuden vuoden kuulumisia uudesta kodista remontin ja muuton keskellä

Uusi vuosi alkoi uuden kodin, muuttolaatikoiden ja pintaremontin keskellä juuri silloin, kun Hannes-myrsky päätti näyttää voimansa ja häiritä muuttoa mahdollisimman paljon.

Discover more from Koti saaressa lifestyle blogi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading