Joulukuinen avomeri Padvassa

Moikka moi arvoisa lukijani! Jos satut seuraamaan blogiani Facebookissa tai Instassa niin tiedätkin, että me käytiin perheen kanssa tänään ajelulla katsomassa Padvan tarunhohtoista uimarantaa. Padva on melkein näköyhteyden päässä meidän kotisaarista ja ajeltiinkin Padvaa vähän eteenpäin josta lähestulkoon näimme Ulkoluodon eli yhden naapurisaaristamme.

Hassuinta Padvassa on, että se ei varsinaisesti ole saari vaikka onkin enemmän avomerellä kuin esim. meidän saaremme Isoluoto, Salon Särkisalossa. Padva on kiinni Bromarvissa ohuella kaistaleella ja Bromarv on kiinni mantereessa. Kummatkin kuuluvat nykyään Raaseporiin.

Padvaan meni kaunis mutkitteleva tie josta oli paikoin ihan henkeäsalpaavan kauniit merimaisemat! Tie kulki välillä korkeilla harjuilla, jotka ovat toisen Salpausselän loppupäätä ja välillä taas ihan rantaviivaa nuollen. Ajavasta autosta näki aivan upeita muinaisrantoja harjujen rinteillä. Muinaisrantojen pyöreät kivet kertovat tässä aikoinaan olleen jäätikön reunamasta.

Salpausselät ovat syntyneet viime jääkaudella jäätikön sulamisen pysähdyttyä ja ilmaston viilennyttyä äkkiä rajusti nuoremmalla eli kolmannella dryaskaudella (viime jääkauden loppuvaiheen aikainen kylmä jakso, joka alkoi noin 12800 kalenterivuotta sitten).

Kesäaikaan tämä paikka on varmasti todella upea!

Matkan varrella sijaitseva Bromarvin kylän keskusta on sijoittunut muutaman sadan metrin mittaiselle parinkymmenen metrin levyiselle kaistaleelle jonka kummallakin puolella on meri. Varsin erikoinen paikka kylän keskustalle!

Itse Padvan uimaranta oli pienempi kuin kuvittelin. Joistakin kuvista ja blogeista olin saanut käsityksen, että valkoista hiekkarantaa on lähes silmän kantamattomiin, mutta rannan koko olikin varsin vaatimaton hehkutuksiin verrattuna. Avomeri näkymä taas oli aivan mahtava! Autolla ajaessamme näimmekin vilauksen kaukaisesta tankkerista tai muusta isosta aluksesta, mutta rannalle päästyämme se oli jo kadonnut horisonttiin. Kaukaisimpien saarten puut näyttivät leijailevan ilmassa.

MAINOS:


Vesi oli kirkasta, lähes värintöntä ja pohjassa näkyi paljon valkoisia simpukoita.

Rantaan huuhtoutuneessa rakkolevässä saattoi havaita paljon simpukoita, näkinkenkiä ja muutaman pikkuisen kalankin.

Rannalla oli myös pieniä vesikasvipalleroita, saman näköisiä mitä akvaarioliikkeissäkin myydään 😀

Aurinko alkoi paistaa pilvisen harmaan päivän keskeltä juuri, kun saavuimme Padvan parkkipaikalle! Ihanaa nähdä pilkahdus valoa näin kauniissa paikassa!

Pienet kotilot olivat valinneet kodikseen rannalle huuhtoutuneen laudan.

MAINOS:


Pois lähtiessämme mieheni huomasi vielä ulkohuussin sydämen muotoisesta reiästä pilkistävän auringon ja saimme siitä upeita flarekuvia!

Kotimatkalla ajettiin Tammisaaren kautta ja siellä luottoravintolaan Harold’siin <3 Matkalla nähtiin vielä tällainen kaunis näkymä.

Sellainen oli siis Padva tänä joulukuisena päivänä. Kiitos taas, että luit ja palataan taas asian äärelle toisella kertaa 🙂

 

Saaren Taika Teepuusaippua on nyt kliinisesti tutkittu dermatologisessa valvonnassa ja käyttötesti osoitti, että mikrobien yleinen monimuotoisuus ja runsaus pysyivät vakaina, mikä viittaa siihen, että Teepuusaippua säilyttää ihosi luonnollisen mikrobiomin.
Katso tutkimus klikkaamalla kuvaa.

Piditkö tästä blogista? Seuraa somekanaviani alta, niin pysyt ajan tasalla uusista päivityksistä! Tilaa myös blogikirjoitukset suoraan sähköpostiisi, niin saat tuoreimmat sisällöt ja vinkit kätevästi suoraan sähköpostiisi.

Tee sähköpostitilaus blogiin

Kirjoita sähköpostiosoite jolla tilaat sähköpostiisi ilmoitukset blogin uusista artikkeleista.

Liity 1 811 tilaajien joukkoon
Saaren Taika Teepuusaippua on nyt kliinisesti tutkittu dermatologisessa valvonnassa ja käyttötesti osoitti, että mikrobien yleinen monimuotoisuus ja runsaus pysyivät vakaina, mikä viittaa siihen, että Teepuusaippua säilyttää ihosi luonnollisen mikrobiomin.

Katso tutkimus klikkaamalla kuvaa.

Seuraa Somessa!

Piditkö tästä blogista? Seuraa somekanaviani alta, niin pysyt ajan tasalla uusista päivityksistä! Tilaa myös blogikirjoitukset suoraan sähköpostiisi, niin saat tuoreimmat sisällöt ja vinkit kätevästi suoraan sähköpostiisi.

Tee sähköpostitilaus blogiin

Kirjoita sähköpostiosoite jolla tilaat sähköpostiisi ilmoitukset blogin uusista artikkeleista.

Liity 1 811 tilaajien joukkoon

Saattaisit pitää myös seuraavista

Saaristorengastie Ahvenanmaalle – Ex tempore -reissu autolautoilla

Saariston rengastie Ahvenanmaalle, Ex tempore reissu autolautoilla

Lähdimme Kustavista hetken mielijohteesta ajamaan autolautoilla Ahvenanmaalle, ilman varauksia, tai sen suurempia suunnitelmia ja vailla kiirettä. Matka saariston rengastien kautta oli ikimustoinen, ja reissu meni heittämällä parhaimpian joukkoon ikinä, mukaan kukien meidän ulkomaanreissut! Suositukseni reitille siis!

Ihoa ärsyttävät ainesosat kosmetiikassa, näitä ihosi ei kaipaa

Yleiset ärsyttävät ainesosat ihonhoitotuotteissa ja mitä herkkäihoisen kannattaa vältellä

Herkkä iho on monelle tuttu ongelma, punoitus, kutina tai kirvely voi iskeä yllättäen uuden tuotteen käytön aloituksen jälkeen. Mutta mikä ihon todella herkistää? Tietyt ainesosat vai huonosti suunniteltu koostumus? Tässä artikkelissa käyn läpi yleisimmät ihoärsytystä aiheuttavat kosmetiikan ainesosat ja annan vinkkejä, mitä herkkäihoisen kannattaa erityisesti välttää.

Aurinkofilttereiden turvallisuus ja yleistä tietoa kosmetiikan ainesosien turvallisuudesta ja niiden analysoinnista

Aurinkofilttereiden turvallisuus ja yleistä tietoa kosmetiikan ainesosien turvallisuudesta ja niiden analysoinnista

Aurinkovoiteet herättävät keskustelua vuodesta toiseen, mutta mistä oikein kannattaa olla huolissaan? Tässä artikkelissa pureudumme tieteellisiin faktoihin UV-filttereiden turvallisuudesta ja ympäristövaikutuksista. Tarkastelemme viranomaisten, kuten EU:n SCCS:n, CosIng-tietokannan ja CIR:n näkemyksiä suosituista aurinkosuojafilttereistä, ja tuomme esiin, miksi osa netin huolista perustuu väärintulkintoihin. Artikkeli tarjoaa myös työkaluja kosmetiikan ainesosien vastuulliseen arviointiin ja vastaa kysymykseen: onko vaarallisempaa olla ilman aurinkosuojaa?

Discover more from Koti saaressa lifestyle blogi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading